Blog

Elazığ dedektör

dedektörle define nasıl aranır

Elazığ dedektör, Bu günkü makalemde ise size çok ama çok anlamlı bir efsaneden bahsetmek isterim.

Elazığ dedektör

, Ben ilk okuduğumda çok duygulandım sizlere arap baba türbesinin efsanesinden bahsedeceğim . Arap baba peki kim bu arap baba asıl ismi Yusuf olup babasının adı ise arapşah imiş. Bu zaat harputun ileri gelen velilerindenmiş. Doğum tarihi ile ilgili bir bilgi bulunmamakta olup harputun fetti için savaşan bir asker olduğuda söylenmekte islamiyeti.

Elazığ dedektörcü

Bu topraklarda yaymak için dini bilgiler verir ve kılıçla geldim kalemle gideceğim dediği de söylenir. Ve 700 yıllık olan naaşınında dimdiri durduğu faka başının kesik olduğuda söylenir. Peki nedir arap baba efsanesi bir zamanlar harputta büyük bir kuraklık olmuş ve kıtlık başlamış. Bunun üzerine insanlar ne yapacaklarını bilmez olmuş.

Elazığ dedektör, Efsaneye göre harputta selvi adında bir kadın yaşarmış ve bir gün rüyasıda bu kadına arap babanın kafasını kesip dere yatağına atması söylenmiş.

Elazığ dedektörcüler

Ancak o zaman yağmur yağar denmiş ama kadın buna inanmaz ve yapmaz kuraklık iyiden iyiye artınca. Bu gördüğü rüyayı sık sık görmeye başlar ve gidip o korkunç olayı gerçekleştirir. Ve anında yağmur yağar hemde ne yağmur anında dereler bile taşmış bu sefer de her yer sular altın kalma tehlikesi yaşanır olmuş. Gene bir gün selvi kadına rüyasında kesik başı yerine koyarsa yağmur kesilir derler.

Elazığ dedektörcüleri

Hemen gider bakınır bakınır orada bir kesik baş bulur ve yerine koyar yağmurda diner. Tabi o başın arap babaya ait olup olmadığı bilinmezmiş. Sonra selvi kadın çok kötü bir hastalığa yakalanıp fezi şekilde can verdiği de söylenir olmuş.

Böyle daha anlatamadığımız bir çok hikayeler bulunmaktadır. Bu hikayeler de birçok medeniyetten geriye kalmıştır. Bu medeniyetler yer üzerinde çok fazla eserler bırakmışlardır. Sadece yer üstü ile kalmamış toprak altında da birçok güzellikler bırakmışlardır. Bu güzelliklerinde ülkemize kazandırılması gerekir. İşte tam bu noktada

dedektör

bizim işimize yarayacaktır. Günümüzde dedektör sistemi gelişmiştir. Önüne gelen herkes bu işi yapmaktadır. Bu medeniyetler yer üzerinde çok fazla eserler bırakmışlardır. Sadece yer üstü ile kalmamış toprak altında da birçok güzellikler bırakmışlardır. Bu güzelliklerinde ülkemize kazandırılması gerekir. Elazığ dedektör, İşte tam bu noktada dedektörler bizim işimize yarayacaktır.

Related Posts

6 thoughts on “Elazığ dedektör

 1. edip aydınlılar dedi ki:

  eski adı harput olup tekrardan sultan aziz zamanında yeniden kurulmuş mamuratil aziz adı verilmiş zamanlada ismi elazığ ya dönmüştür.

 2. adminim dedi ki:

  güzel bilgiler edip bey

 3. edip aydınlılar dedi ki:

  harput şehri roma ve antik çağlara uzanan tarihi ile muhteşem bir kültür zenginliği.

 4. alan tarama dedi ki:

  dedektörler ile gece gündüz arama yapabiliriz

 5. alan tarama dedi ki:

  Günümüzde dedektör sistemi gelişmiştir.

 6. alan tarama dedi ki:

  Elazığ dedektör, Efsaneye göre harputta selvi adında bir kadın yaşarmış ve bir gün rüyasıda bu kadına arap babanın kafasını kesip dere yatağına atması söylenmiş.

Bir cevap yazın