Blog

Define dedektör mesafesi

dedektör kullanma izni

Define dedektör mesafesi : Genel bir tanımlamayla tonozlu mezar olarak adlandırılan bu tip verilen isimden de anlaşılacağı üzere üst örtüsü beşik tonoz şeklinde olan oda mezarlardır. Bu gurubu aynı zamanda “oda” anlamına gelen “Kamara” olarak da tanımlamıştır. Bu konuda oldukça yaygın bir şekilde karşımıza çıkmakta olan yer üstüne duvar örgü tekniğiyle inşa edilen tonozlu mezar yapıları incelenecektir. İnsanlığın ortaya çıkmasıyla kavranan ilk gerçeklerden biri varlığın fani olduğu, bir gün yaşamın, herhangi bir nedenle son bulacağıdır.

Define dedektör mesafesi

Bu kavrayışın ardından, yaşamını göreceli olsa da, sonsuza kadar sürdürmenin yollarını arayan insanoğludur. Bunun için de bir ölü kültü oluşturmuş ve bununla ilgili gelenekleri kuşaktan kuşağa geliştirerek aktarmıştır.

Bu çerçeve de, diğer dünyaya ölen kişi için yapılacak törenlerdir. (prothesis), ebedi yaşamını geçireceği mekanlar ve ölümle ilgili diğer gelenekler oluşturulmuştur. Böylece ölümde insanın kendi yaşamının bir parçası durumuna gelmiş, bu yüzden insanoğlunun maddi varlığına bir anlamda manevi bir ölümsüzlük kazandırılmıştır. Bu bağlamda ele almış olduğumuz tonozlu mezarlar, ölü gömme geleneklerine bağlı olarak ortaya çıkan yapılardır. Herne kadar bu mezar yapıları birbirinden farklı özelliklere sahip olsalar. Ortaya çıkış , kullanım amacı bakımından ortak amaç doğrultusunda inşa edildiğini söylemek mümkündür. 15 adet yer üstüne inşa edilen tonozlu mezar üzerinde araştırma yapılarak bu makale hazırlanmıştır . Bu 15 mezarın ne yazık ki beşinin büyük bir bölümü yok olmuştur.

Define dedektör mesafesi : Bunların dışında önceki yıllarda tespit edilen iki örnekte de, mevcut halleriyle çalışmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle, araştırmamızı çalışma imkanı bulabildiğimiz sekiz örnek üzerinden yapılacaktır. Her ne kadar 15 mezardan bahsetsekte, antik dönemde bu sayının daha da fazla olabileceği düşünülmektedir. Çünkü Aydıncık ilçesi daha çok Silifke-Anamur Kara yolunun kuzey ve kuzeybatısındaki yamaçlarda gelişimini sürdürmektedir. Olasılıkla bu bölümlerdeki mezar yapıları

define

arayıcılanca tahrip edilmiş olmalıdır. Define dedektör mesafesi :Kelenderis tonozlu mezarları kentin kuzey ve batısındaki yamaçlar üzerindeki dar teraslara inşa edilmişlerdir. Konumları itibariyle de nekropol alanları L. Zoroğlu tarafından Batı, Kuzey ve Doğu nekropolleri olarak adlandırılmıştır.

10 (fig.2). Batı Nekropolü olarak tanımlanan alan, antik kent yerleşim alanının batısındadır. Mersin-Antalya karayolunun kuzeyinde, bugünkü Aydıncık Çok Programlı Lisesi’nin doğusundadır. Batı ve güneyindeki alana yayılmış bölgedir. Mezarların büyük çoğunluğu, Lise binası ile karayolu arasındaki çam ağaçları ile kaplı fazla geniş olmayan bir alanda bulunmaktadır. Define dedektör mesafesi : Bu alanda kaya mezarları ve tonozlu mezarlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, tonozlu mezarlar batı nekropolünün daha çok kuzeyinde yani lise binasının doğusunda kalan alandadır. Burada birbirine yakın olarak inşa edilen üç tonozlu mezar yapısı vardır. Anıldığı üzere tek katlı mezarları, plan özelliklerine göre ön odalıdır. Sadece mezar odasından oluşan arkesollü olmak üzere iki ana plan şemasına sahiptirler.

Related Posts

10 thoughts on “Define dedektör mesafesi

 1. adminim dedi ki:

  DEFİNE DEDEKTÖR MESAFESİ

  Dedektörlerin tespit derinlikleri; metalin yeraltında bulunma süresi, toprağın mineral yapısı, metalin yüzey alan genişliği, metalin cinsi, metalin yeraltında duruş şekli, kullanıcı tecrübesi gibi değişken faktörlere bağlıdır. Define dedektör mesafesi:Profesyonel dedektör:Toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 2,5-3 metre civarındadır. Normal dedektör: toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 40-50 cm civarındadır. Define dedektör mesafesi:
  Test amacıyla yeni gömülmüş 60 cm x 60 cm x 1 cm boyutlarında bir metal plakanın, profesyonel bir metal dedektör ile uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 1-1,5 metrecivarındadır. Toprak altında uzun yıllar kalan metal çok daha derinden tespit edilebilecektir. Define dedektör mesafesi:
  Define gömülerini, yer altındaki tünel girişlerini bulabilen, değerli madenleri türüne göre tespit edebilen ve toprak yapısını analiz edebilen alan tarama cihazları, hobi amaçlı ya da profesyonel amaçlı işlerde kullanılabiliyor. Kısa mesafeli taramalar genellikle hobi amaçlı kullanılabiliyorken, bulabildiği materyal sayısı ve mesafe aralığı fazla olan dedektörler profesyonel define aramaları için tercih edilebilmektedir. Kapsamlı bir alan taraması yapmak isteyenler, özellikle madenin türüne göre arama yapabilen dedektörleri tercih edebilirler

 2. define dedektör mesafesi epeyce oluyor derinlileri ama bunu aşan çok başarılı dedektörlerde var yeri metrelerce altını gösteriyor.

 3. Normal dedektör: toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 40-50 cm civarındadır .
  Profesyonel dedektör:Toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 2,5-3 metre civarındadır.
  Kişiye göre cihazlar yapılmaktadır mesafe , derinlik , boyut v.b şeyler yapılmaktadır bunun yanı sıra maliyeti de artmakta dır .

 4. Her dedektörün derinlik mesafeleri farklıdır. sizin işinize hangi derinlik mesafesi yarayacak ise siz o dedektörü tercih edin.

 5. alan tarama dedi ki:

  alacağınız dedektörün kaç metre derinliği algılamasına göre değişir

 6. alan tarama dedi ki:

  Define dedektör mesafesi bulunduğun yer ve konuma bağlıdır.

 7. artık teknoloji ilerledi alıcının ihtiyacı olan ne kadarlık bir mesafe, önemli soru bu 🙂

 8. alan tarama dedi ki:

  Define dedektör mesafesi : Genel bir tanımlamayla tonozlu mezar olarak adlandırılan bu tip verilen isimden de anlaşılacağı üzere üst örtüsü beşik tonoz şeklinde olan oda mezarlardır.

 9. dedektor cesitleri dedi ki:

  artık günümüzde metrelerce yerin altını göstere bilen dedektörler üretilmekte

 10. altin dedektor cesitleri dedi ki:

  define ne kadar derinlikte olursa olsun günümüzde bunu gösterecek dedektörler mevcut

Bir cevap yazın