Blog

Dedektör neye ötmez

Niğde dedektör

Dedektör neye ötmez :

define dedektörü

plastik ve kumaş türlerini görmez.

Dedektör

mantığı metal ve minarel görme özelliği olan sinyal gönderip alan bir sistemdir. İçinde bulunan alıcı ve verici devreler sayesinde gönderdiği sinyal metale çarparak geri gelir. Bu sistemde direnci ölçelerek metli ve metalin ne anlamamıza yarar define dedektörlerinin çoğu ses yoluyla çalışır. Dedektör iletgen olan maddeleri görür iletgen olmayan maddeleri görmez bu yüzden dedektörün mantığı metal bulmaktır. Eski çağlardan bu yana

define ve gömü

işleriyle insanlar uğraşmıstır. Dedektör neye ötmez eski insanlar define boşluk ve su aramak için ağaç dallarını kullanırlarmış bu yönteme radyastezi denir. Çok sağlıklı olmamakla beraber su ve boşlukda işe yaradığı söylenmektedir. Ama bu yöntemi kullanmak için deneme yanılma yöntemi ile kendini geliştirmen gerekir.

Dedektör neye ötmez İrşad faaliyetinden dönen bir Osmanlı alimini dağ başında o günün eşkiyası çevirir. Birinin gözü hocanın köstekli saatine dikilmiştir. Hemen saldırır. Ama eşkiyabaşı’ndan serrt bir ihtarı almaktan da geri kalmaz Hocaefendinin saatine dokunma! Namazlarını o saatle kılıyor! Bir başka gün, tarladaki çeşme başında, çocuğuyla yemeğini yemekte olan bir kadını ablukaya alan eşkiya, kadının feryadı üzerine şöyle seslenir Bacım korkma. Bizim senin namusunda gözümüz olamaz. Bizim de bacımız, anamız vardır. Biz sadece şu çantadaki ekmeğe muhtacız. Bize bir-iki parça ekmek ver yeter. Bilirsiniz, eski zamanlarda eşkıyalar dağlarda kol gezermiş. Kervanların yolunu keser, haraç alır ve hatta köyleri basarlarmış.

Bu şekilde de adlarını o bölgede duyurur ve nam salarlarmış. Erkeneklilerin Aşağıköy’de yaşadığı zamanlarda kendisi Adıyaman’a bağlı Bulam köyünden olan, çevreye eşkıyalığı ile nam salmış Bozo adında eşkıya varmış. Etrafına topladığı adamlarla köyleri basar ve kervanları soyarlarmış. Halkı canından bezdiren bu eşkıyalara bazıları da hayran olur ve onun bir adamı olmak ve dağlarda onunla beraber gezmek isterlermiş. Erkenek’ten de iki kişi Bozo adlı eşkıyanın adamı olmak ve onun yanında dağlarda yaşamak için yola çıkmışlar. Dedektör neye ötmez, Çam Hasan Beşir’in babası olan Çam Hasan ve kasabamızda Milli diye bilinen kişinin babası olan Sarı Mustafa adındaki bu iki Erkenekli de kısa zamanda Bozo adlı eşkıyanın adamı oluvermişler.

Dağlarda gezen, yol kesen ve köy basan bu eşkıyalar günün birinde ayakkabılarının, çok dolaşmaktan eskidiğini fark etmişler. Buna çözüm bulmak isteyen iki eşkıya dağda bir öküz görmüşler. İkisi de aynı şeyi düşünüyormuş.Öküzü yakalamak ve düz bir yere indirmek için bir hayli zahmet çekmişler. Dedektör neye ötmez, Kendilerine derisinden çarık yapmak için öküzü oracıkta kesmişler.Öküzün derisini alan ve ayaklarına çarık yapan bu iki kafadar, daha sonra öküzün etini götüremeyeceklerini anlamış. Yanlarındaki kağıda bir not yazıp, bir deyneğe iliştirerek öküzün üzerine asıvermişler. Notta şu yazılı imiş: “Yokuştan indirdik düze. Hayli zahmet verdi bize. Eti size, gönü bize.”alıntı.

Related Posts

10 thoughts on “Dedektör neye ötmez

 1. adminim dedi ki:

  Dedektör neye ötmez: Dedektör sektörü uzun yıllardan beri büyük ilerleme göstermekte bunun sebebi ise kullanım alanlarının artış göstermesi daha önceleri dedektör dediğimizde sadece define işlerinde kullanıldığını düşünürdük oysaki dedetör artık günümüzde olmazsa olmazların arasında can güvenliğimiz için ilk sıralarda yer almakta özellikle toplu kullanım alanlarında çok fayda sağlamakta . Dedektör neye ötmez: Askeri olarakta çok kullanılan ve bir çok fayda sağlamakta günümüzde de pek çok alanda kullanılmakta hatta daha da fazla kullanılsa çok daha iyi olur gün geçmiyor ki bir olayla karşımlasın her gün duyuyoruz bu tarz haberleri özellikle çocuklarımızı korumak için okullarda daha da artırılmalı ve toplu taşıma araçlarında da buna özen gösterilmeli ama bu o kadarda mümkün olmuyor. Bu konuda daha hassas olunmalı bence ama yinede en çok kullanım alanı definecilik oluyor.

 2. dedektör neye ötmez bu soruyu hep sorarım kendime zaman zaman kafalı dedektörler toprağın altıdaki tüm metallere ötüyor ayırım yapmıyor ama görüntülü dedektörler öyle değil tamam bir fiyatları yüksek ama ne aradığını biliyorsun ve görüyorsun en azından

 3. Dedektör lerin olmasıyla hayatımızdaki birçok şey deyişti mesela arabalar , kapılar , bilgisayarlar , telefonlar , hastanelerde de kullanıl makta dır altın aramalarda dijital ekranların gelmesiyle sen sörler in ötmesi azaldı yeri 3.D görebildikleri için sen sörler de azalmıştır .

 4. Eğer toprak altında değerli bir şey bulunuyorsa ve dedektörünüzde bir sorun ise ötmeme gibi bir durumu yoktur.

 5. alan tarama dedi ki:

  dedektörler sensörler ile algılar eğer altın için sensörleri varsa toprağa ötmez

 6. alan tarama dedi ki:

  Dedektör neye ötmez eski insanlar define boşluk ve su aramak için ağaç dallarını kullanırlarmış bu yönteme radyastezi denir.

 7. Dedektör neye ötmez, Dedektör iletgen olan maddeleri görür iletgen olmayan maddeleri görmez bu yüzden dedektörün mantığı metal bulmaktır.

 8. alan tarama dedi ki:

  Dedektör neye ötmez plastik ve kumaş türlerini görmez.

 9. dedektor cesitleri dedi ki:

  artık günümüzde o kadar kaliteli dedektörler üretilmekte ki her alan da kullanılan dedektörler var

 10. altin dedektor cesitleri dedi ki:

  dedektör kumaş vb şeylere ötmez

Bir cevap yazın