Blog

dedektör yapımı

dedektör videosu, En iyi altın arama dedektörü

Dedektör yapımı, Dedektörler 1900 yıllardan bu yana insanların çeşitli ihtiyacını karşılayan materyaller olarak hayatımıza girmiştir.

Dedektör yapımı

, Bu ihtiyaçaları şöyle sıralayabiliriz. Jeofizik su kaynağı bulma jeotermal sıcak su kaynağı güvenlik endüstriyel Dedektörler. Kullanım alanlarına göre ikiye ayrılır bunlar. Vlf valf sistemi ve pi pals sistemidir. Yapımı kolay görünse de aslında zor bir iştir. Yapmış olduğunuz parça hem zaman hem maddi kayıplar oluşturabilir. Bunun için dedektör yapmak için araştırma yapımım gereken bilgiye ulaşmak gerekir.

Altın Dedektör yapımı

Dedektörler basit bir düzenekte çalışır vlf sistemindeki dedektörler. Frekans bazlı bir makine olduğu için bobin sarmalı şeklinde faaliyet gösterir . Bu tür makinelere örnek verecek olursak güvenlik el terminali , yangın dedektörleri , x-ray cihazlarıdır.

Dedektör yapımı, Bir diğer sistem pi ise sinyalleri vuruş şeklindedir. Bu sistemle çalışan dedektörler ise metal dedektörleri ,altın arama dedektörleri ,jeotermal dedektör ve jeofizik dedektörleridir. Bu sistemdeki dedektörler frekans dalgalarıyla. Yer altı ve yer üstündeki nesnelerin 3d görüntüsünü size sunar.

Define Dedektör yapımı

Günümüzde ise dedektörler genellikle toprak altında bulunan define , gömü ,lahit ,tünel v.s bulmak için kullanılır. Malum ülkemizde bazı bölgelerde eski dönemlerden kalma değerli eşya ve ganimet bulunmaktadır. Dedektörler radyo frekansını istenilen düzeye getirilerek arama işlemleri yapar. Örneğin yer altında bulunan materyaller 432 khz ile 440 khz arasında açığa çıkar. Altın metal gibi maddeler ise 222Hz 612Hz 1.512Khz 3.00Khz 5.00Khz 5.2Khz 5.621Khz 9.194Khz frekans. Aralığında tespit edilir.

Dedektör yapımı, İçin malzemeler şöyledir 20*20 tahta levh 7 mm kalınlığında 20 cm çapında 14 sarım bobin½ mt siyah ve kırmızı kabloAM radyoAnahtar9 volt pil. Ve pil başlığı Silikon ve silikon tabancası20*20 tahta. Levhamızın üzerine AM radyo devremizi silikon yardımıyla montajlıyoruz.

Metal Dedektör yapımı

Daha sonra bu devreye lehim yardımıyla bobinimizi ve 9 volt pilimizi montajlıyoruz ve daha sonra devremize yatay olarak bir sap monte ediyoruz. Eğer devrede herhangi bir işlemi yanlış yaparsanız. Devre çalışmayabilir bu nedenle işlemleri dikkatli yapmanızı rica ederim. Çünki sizin hem zamanınız hem de paranız boşa gitsin istemeyiz. Bir diğer dedektörümüz ise 555 zamanlayıcı metal dedektörüdür . Bu dedektörde kullanılan malzemeler şunlardır DD1, DD2 programlanabilir zamanlayıcı ve osilatör NE555 2adetbipolar transistör VT1 KT3102EM.

1adetR1 rezistans 1k 1 adet R2 rezistans 100k 1 adet R3 rezistans 470-680 Ohm 1 adet R4 rezistans. 2-2,2 MW 1adetR5 rezistans 10k 1 adet R6 düzenleyici 100k. 1 adet R7 eğişken direnç 100-500 kW 1adetR8 eğişken direnç 15-20 Kw. 1adetC1 kondansatör 01 uF 1adetC2 kondansatör 0027 uF 1 adet C3 elektrolitik kondansatör. 100 uF 1adetC4 elektrolitik kondansatör 100-470 uF 1adetBA1 piezo. 1 adet SA1 anahtar 1 adet.

Alan Tarama Dedektör yapımı

Bu dedektörümüzde iki adet 555 zamanlayıcı kullanılmıştır. Basit bir dedektör olmasına rağmen olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir çalışmadır. bu çalışma için 0.7 mm kalınlığında telle 16 cm ‘lik 20 tur bobin kullanılmıştır. Dedektör yapımı, Bu bobin doğru bir şekilde sarılmalıdır aksi takdirde devremiz çalışmayabilir.

Related Posts

6 thoughts on “dedektör yapımı

 1. edip aydınlılar dedi ki:

  eh amatörce yapabiliriz.

 2. adminim dedi ki:

  aynen bu işler ustalık ister bilgi ister

 3. edip aydınlılar dedi ki:

  hobi olarak yapılabilir.

 4. alan tarama dedi ki:

  Dedektör yapımı sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Bırakalım da bu işide işin ehli olanlar yapsın.

 5. alan tarama dedi ki:

  dedektör yapımında işi ustalarına bırakmak en doğrusudur.

 6. alan tarama dedi ki:

  Dedektör yapımı, Dedektörler 1900 yıllardan bu yana insanların çeşitli ihtiyacını karşılayan materyaller olarak hayatımıza girmiştir.

Bir cevap yazın