alexa

dedektör çeşitleri

dedektor, dedektör, dedektör fiyatları, dedektor fiyatlari
Altın arama makinesi
Nisan 28, 2017
dedektör
dedektör yapımı
Nisan 28, 2017

dedektör çeşitleri

dedektor, dedektör, dedektör fiyatları, dedektor fiyatlari

dedektor, dedektör, dedektör fiyatları, dedektor fiyatlari

dedektör çeşitleri  :Dedektörler kullanım açısından iki ana başlığa ayrılır bunlar

*VLF SİSTEM

* Pİ SİSTEM

-VLF SİSTEM: Bilinen diğer adıyla tektekçi sistem bu sistemle çalışan dedektörler genellikle yüksek frekanslarda  arama yapar. Frekans hızı yüksek olduğu için bu tür dedektörlerde yanılma olasılığı yüksektir.Bu tür dedektörlerle  tarama işlemi yaparken hızlı davranmanız gerekir frekansı kaçırırsanız işlem  tamamlanamaz . bu sistemle çalışan dedektör çeşitleri , el tarama (güvenlik ), mineral bazlı alan tarama, metal  tarama vb. cihazlardır .

– Pİ SİSTEM: Bilinen diğer adıyla pulse yani darbe , bu tür cihazlar düşük frekansta çalışır bu nedenle daha net sonuçlar alınır.bu cihazlar frekans sinyallerini vuruş konumunda gönderdiği için nesneye çarpar ve nesnenin derinliğini ve boyutunu net olarak görebiliriz.bu sistemin diğer bir ismi de yarasadır yani dalgaları gönderip geri dönmesiyle cismi bize gösterir . ve materyalin ayrımı netleşir . Sistem daha çok sağlık sektöründe kullanılır .

dedektör çeşitleri : kullanıldığı alana göre farklılık gösterir . Bunlar  alan tarama , mineral bazlı tarama , güvenlik el terminali , x-ray cihazı , altın dedektörleri  , jeofizik  (sıcak su ) tarama vb . Bu cihazlar mezar , tünel ,boşluk vs. toprak altında bulunan materyalleri bulmak için kullanılır.son zamanlarda bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır . örneğin : lazerli arama dedektörü  , frekans bazlı dedektörler  , kızıl ötesi  arama dedektörleri , 3d arama dedektörleri , endüstriyel  alanda kullanılan dedektörler, ısıya ve dumana duyarlı  (yangın ) dedektörler . bu tarz dedektörlerin çalışma prensipleri genellikle bobin sarmalı  şeklinde çalışır , bu sarmal sistemle kullanılan tarama cihazkları genellikle basit usul ile çalışır ve frekans hızı 2 khz ile 30khz arasında bulunur.bu frekansların dışında sağlıklı bir tarama yapılamaz .

Genel olarak dedektör çeşitleri şunlardır : gaz bazlı ( iyon , gelger müler , gaz sintilasyonu ) , katı (plastik , kristal , cam) , film  ve son olarak ta kimyasal algılayıcı dedektörler . Dedektör çeşitleri : yüksek binalarda insanların güvenli için duman dedektörleri kullanılır . Dumana duyarlı bu tip dedektörler  sanayi tesislerin de mühimmat depoların da , hastaneler , lokanta , restoran , yemekhane , sinema , tiyatro , konferans salonları gibi insanların toplu olduğu fabrika , avm gibi yerler de kullanılmakta olup kanunen mecburiyeti vardır . İyonize duman dedektör hassas yangın tehlikesi bulunan akaryakıt depoların da , hastaneler , avm kolidorları ve merdivenler de kullanılır . Optik duman dedektör , büyük depolar korgo merkezleri ve depoları ,  için için yoğun dumanlı yangın tehlikesi olan binalar ve depolar da kullanılmaktadır . Dedektör çeşitleri : aktif hava emmeli duman dedektörü , çok yüksek riskli binalar da tesisler de kullanılan hassas ince duman tespiti için yapılmış boru sistemleri içine yerleştyirilen hassas sistemdir . Alev dedektörleri gibi çoğatmamız mümkündür . Gaz kaçakları gibi yangın tehlikelerini önce den tespit etmek için kullanılan gaz kaçak sensörleri de dedektör çeşitlerindendir . dedektör çeşitleri : günlük hayatımıza dedektörler bir şekil de girmiş ve yerleşmiş olan bu cihazlar artık hayatımızın bir parçası durumun da olup güvenliğimiz açısın dan olmazsa olmaz , vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş hayatımıza girmiştir . Güvenliğimiz ve mal ve bina tesislerin koruması açısından önemli bu cihazlar korunmamız açısından önemlidir .

4 Comments

 1. edip aydınlılar dedi ki:

  hayatımızın her yerinde varlar.

 2. adminim dedi ki:

  o kadar çok çeşit dedektör var ki piyasada kafaların karışmaması imkansız

 3. edip aydınlılar dedi ki:

  çok iyi incelemeliyiz.

 4. huseyin dedi ki:

  terli ve yabancı bir çok çeşit var doğru olanı deneyerek anlamadan alınmamalı

Bir Cevap Yazın