Blog

Vlf dedektör

dedektör bobini

Vlf dedektör, genel olarak metal tespiti ve metal ayrımı için kullanılan bir teknolojidir. Çalışma prensibinde BFO (basit frekans oranı ) tipi dedektörlerden farklı olarak alıcı ve verici bobin arası. Sinyallerin faz farkı temeli üzerine çalışmaktadır.

Vlf dedektör

, Genellikle tasarımcılar iki ve üzeri arama başlığında bobin kullanılır. Arama başlığında iki bobin vardır, biri osilatör bobinidir. Bu bobin verici olarak çalışır ve etrafa elektromanyetik dalga gönderir. Diğer bobin alıcı bobinidir. Bu bobin arama başlığının içine, etrafta metal bulunmadığı zaman en küçük sinyale haiz olacak şekilde yerleştirilir.

vlf tek para dedektör

çalışma frekansını kendi ayarlayabilir bir çözüm oluşturmak. Daha iyi sonuçlar almamız bakımından bize yardım etmektedir. Devrenin alt ve üst limit frekanslarını mikro çipe girip tüm işlemi belirlediğimiz programımız tarafından işlenmesini beklemek daha iyidir.

Ayrım söz konusu olduğunda

VLF hazine dedektör

biçilmez kaptandır. Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığını anlamak için daha detaylı teknik bilgilere ihtiyacımız vardır. Vlf dedektör, bu dedektörler 2kz ile 20kz arası çalışmaktadır. Osilatör devremiz ile üretilen sinyali dedektörümüzün verici bobine iletmekteyiz. Alıcı bobinimize gelen sinyalin genliği 2.5v olduğunu düşünelim. Bu iki sinyalin faz olarak farklı olduğunu görmekteyiz. Bu iki sinyal arası faz farkı 170 derece . Ama şimdi bu iki sinyalin faz farkını karşılaştırmamız gerekiyor. Voltajları farklı olduğunu bilmekteyiz. Peki bu sorun olur mu. Sinyallerin genlik voltajları farklı. Mavi sinyal alıcı bobinin algıladığı 400hz 170 derece verici bobin ile arasında fark vardır. İki sinyalin karşılaştırılmasında direkt olarak and gate kullanabiliriz.

Ama

vlf altın dedektör

bildiğimiz gibi and gate ler 5v ve giriş voltajı uygulanması gerekiyor. Ama dedektörümüz verici ve alıcı bobinlerinden gelen sinyali bozmadan ham olarak kullanmamız gerekli. Yani op amp ile sinyali yükseltsek faz kayması olur. Bu

vlf define dedektör

için 10 derece bile olsa istenilen bir durum değildir. Analog sinyali kare dalgaya çevirirsek devremiz daha verimli çalışmış olur. Vlf dedektör, Bunun için op amp kullanabiliriz. Verici bobini toprağa yaklaştığında bobinin induktans değeri artacağından devrede bobinin voltajı da onunla beraber artacaktır. Devamı gelecek.

Related Posts

7 thoughts on “Vlf dedektör

 1. edip aydınlılar dedi ki:

  alıcı ve verici bobin arasında frekans alış verişi marifeti ile metal tespiti ve ayrımı yapan dedektör tipidir.

 2. adminim dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız edip bey tebrikler

 3. edip aydınlılar dedi ki:

  artık demode oldular.

 4. edip aydınlılar dedi ki:

  iş yapması bakımından 1 metreyi geçmez.

 5. alan tarama dedi ki:

  Vlf dedektör, genel olarak metal tespiti ve metal ayrımı için kullanılan bir teknolojidir. Çalışma prensibinde BFO (basit frekans oranı ) tipi dedektörlerden farklı olarak alıcı ve verici bobin arası. Sinyallerin faz farkı temeli üzerine çalışmaktadır.

 6. Vlf dedektör, bu dedektörler 2kz ile 20kz arası çalışmaktadır.

 7. dedektor cesitleri dedi ki:

  artık günümüzde pek tercih edilmiyor bunların yerini daha derin olan görüntülü dedektörler aldı

Bir cevap yazın