Blog

Define dedektörü

dedektor onerileri

Define Dedektörü, Dağ başını bekleyen kız yani sarı kız.

Define Dedektörü

, Bu makalemde sizlere kaz dağlarında yaşanmış olan bir efsaneden bahsetmek isterim. Balıkesir Edremit körfezinde göze çarpan sıra sıra dağlar vardır. Bu dağlar güzelliğiyle dillere destan olmuş kaz dağlarıdır. Efsanemizde tamda burada yaşanmış olup halende yılın belirli zamanlarında yaşatılmaktadır.

Define Dedektör

Kaz dağlarının güzelliği herkes tarafından bilinmekte zaten bu sebepten dolayı ilk güzellik yarışması da burada yapılmış bende yeni öğrendim bunu ve çok şaşırdım. Bu efsanemiz ise bir Türkmen kızı olan sarı kızın hikayesidir. Edremite gittiğinizde muhakkak karşılaşırsınız yöresel kıyafetlerle dolaşan yaşlısı , genci bayanları görürsünüz .

Define Dedektörü, Oralarda eski geleneklerine bağlı çok güzel Türkmen köyleri var ve onlarda bu köylerden gelirler. Eski geleneklerini sürdürmektelerdir.

Define Arama Dedektör

Vakti zamanında bu köylerden birinde yaşlı bir adam ve onun dünyalar güzeli kızı yaşarmış . Öylesine güzelmiş ki sanki cennete huri gibi güzelmiş. Tüm sıra köylerdeki ve kendi köyünün delikanlıları peşinden koşarmış. Ama o hiç birine bakmazmış tüm taliplerini geri çevirirmiş. Olay bu ya böylesine güzelliğin kendilerini ret etmesini sindiremeyenler başlamış zavallının karkasından iftaralar atmaya derken dedikodular almış başın yürümüş ve bütün memlekete yayılmış.

Define Arama Dedektörü

Bunun üzerine babası sokağa çıkamaz hale gelmiş ve bu duruma sarı kızda çok üzülür olmuş. Define Dedektörü, Babası bir gün kızının yanına üç beş tane kaz verip dağlarda bunları otlatacağız kızım deyip çıkmışlar yola birlikte hiçbir şeyden habersiz.

Sarı kız kırlarda koşup eğleniyor ama bir şeylerin ters gittiğinide babasının yüzüne bakarak anlıyormuş. Neyse baba bir süre sonra kızına dönüp benim eve dönmem lazım kızım evdiki hayvanlarımızı besleyip birkaç güne dönerim der.

Define Dedektörleri

Ve oradan ayrılır. Yalnız başına koskoca ormanda yalnız başına kalan sarıkız ne yapacağını bilmiyormuş. Ve hatta bazı bazı dedikodular yayılmış köylerde orman tehlikede kalan insanlara güzel bir kızın yardım ettiği duyulur. Define Dedektörü, Bunu üzerine baba hemen ormana çıkmış kızını nasıl bulacağını düşünürken birde bakmış bir kayanın dibinde kızı oturmuş sanki onu bekliyor. Babası kızına tek kelime laf edememiş kızı babasına geçmişi hiç sorgulamamış. Dağlardan , kırlardan , çiçeklerden konuşmuşlar gün boyu.

Ve sonra baba gün yükseldiğini görüp namaz vakti geldiğini anlayınca kıza bana su getir kızım abdest alayım der. Kızı ise tamam babacım deyip kovayı Edremit körfesine daldırıp dolduru verir. Babası çok şaşkındır körfez nere bulundukları yer nere ama bu ya sarı kızın kolu körfeze kadar uzamış uzamış babası çok şaşkınmış. Şaşkınlık içinde namızı zor zahmet kılmış babası ve kızına eve dönmeye ikna etmeye çalışmış. Çok uzun zaman sarı kızı bir daha gören duyan olmamış. Yıllar sonra bir çoban tarafından ölüsü bulunmuş ormanın derinliklerinde öylesine güzelmiş ki sanki uyuyor gibi imiş. Hemen köylüye haber veren çoban ve köylüler tarafından oracığa defnedilmiş. Bunun üzerine her yıl ziyaret eder olmuşlar ve kır çiçeklri ile mezarını süslerlermiş. Define Dedektörü, Hatta geceleri yolculuk yapanlar kazdağının tepesinde çok parlak ışık gördüklerini söylermiş.

Related Posts

5 thoughts on “Define dedektörü

 1. edip aydınlılar dedi ki:

  define dedektörsüz aranmaz.

 2. adminim dedi ki:

  tabi ki olamazsa olmazı

 3. edip aydınlılar dedi ki:

  olmazsa olmaz ama gözü kapalı her dedektör alınmaz.

 4. alan tarama dedi ki:

  Eğer define işine başlayacaksanız bu sektör hakkında iyi bir bilgi sahibi olmanız gerekir ve en önemlisi iyi bir dedektörünüz olmalıdır.

 5. alan tarama dedi ki:

  define dedektörsüz aranmaz elbet ama çok iyi bir araştırma yapılmalı ki kaliteli bir dedektör bulunabilsin.

Bir yanıt yazın