Blog

Dedektör neyi görmez

rüyada define dedektörü görmek

Dedektör neyi görmez : tavan arasına atılmış, bilmiyorum ama, aslında bilim forumuna uygun bir konu. Metal dedektörleri, bir kaç farklı prensiple çalışır. Bunlardan ilki, metallerin ortamın manyetik geçirgenliğini değiştirmesi prensibini kullanır. Gerçi diğer yöntemlerde aynı prensibin genişletilmiş uygulaması aslında. Yapılan şey, frekansı ortamın manyetik geçirgenliğine bağlı olan bir sinyal üreteci (osilatör) kullanmaktır. Bu, sinyal, başka bir, ortamdan etkilenmeyen osilatörün sinyali ile toplanır.

Dedektör neyi görmez

: Eğer her iki osilatör aynı frekansta ise, sonuçta tek bir frekans oluşur. Bu da çok çok yüksektir, kolayca filtrelenir. Eğer sinyal üretecine bir metal yaklaşırsa, sinyali biraz değişir. Bu durumda, düşük frekanslı yeni bir sinyal oluşur toplama neticesinde.

İşte bu sinyal bize metalin varlığını gösterir. Bu tür

metal dedektör

ucuzdur, basittir, çok güvenilmez. Ancak duvarın içinde boru var mı, yok mu ona bakmaya, üst aramalarında filan kullanılır. Bu prensiple çalışan bir

dedektör

altın yaklaşırsa ne olur? Alüminyum yaklaşırsa ne olur, bakalım. Bunların her ikiside diamanyetik elementler. Dedektör neyi görmez define : O nedenle, tipik bir osilatöre hangisi yaklaşırsa, yaklaşsın, frekansı yükselecektir. Fark, metalin cinsinden ziyade, kütle ve alete uzaklığına bağlı olacaktır. Sonuçta, altını aluminyumun içine koyarsanız. Ve diamanyetik özelliği aynı iki şeyi koyup, kütleyi artırmış, böylece de bu tip metal dedektörünün menzilini artırmış olursunuz sadece. Yani, altını gizlemiş değil, daha kolay bulunmasını sağlamış olursunuz.

Dedektör neyi görmez : Altın arayacak dedektörlerde kullanılan bir diğer yöntem ise, endüksiyon dengesidir. Metallere bir manyetik/elektrik alan uygularsanız, bu enerjiyi depolarlar. Etki kesilnce de o enerjiyi aynı şekilde geri verirler. Yani, akımı kestiğiniz anda, sinyal birden sıfıra düşmez. Ortada bir metal varsa, sıfıra düşme hızı yavaşlar. Bu yavaşlamanın karakteristiği de altın ve alüminyumda aynı şekilde diamanyetik etkiden dolayı aynı olacaktır. Dedektör neyi görmez: Netice de, gene cihazda aynı etkiyi gösterecektir. Sonuçta, siz altın daha kolay bulunsun diye yanına alüminyum eklemiş olursunuz. Bu tür cihazlar, paramanyetik, diamanyetik vs. metalleri ayırabilir. Yani basitçe, demir ile, demir olmayanları ayırt edebilir.

Eğer aluminyum yerine bolca demirin içine koyarsanız altını, cihazı yanıltıp altını göremeden, sadece demiri görmesini sağlayabilirsiniz. Dedektör neyi görmez: Fakat gelişmiş cihazlar, toprak etkisini dengeleme mekanizmaları ile çalışır. O demirin ürettiği paraziti giderip altını gene de yakalayabilir. Bir ihtimal, en azından teorik olarak. Başka dedektör teknolojileri var, VLF falan gibi. Ama aynı prensiplere sahipler ve etki aynı olacaktır. Değişlik bir yöntem kullanan, yer radarları ise, bildiğimiz radar prensibi ile çalışır. Metalin vs. radyo sinyalinden yankılanması etkisini kullanır. Her durumda tüm metaller işi gayet başarıyla yapacağı için, Dedektör neyi görmez , altını başka bir metalle saklamanız bu cihazlar için mümkün değildir.

Related Posts

10 thoughts on “Dedektör neyi görmez

 1. adminim dedi ki:

  Dedektör neyi görmez:
  Gelişen teknoloji sayesinde yeni nesil dedektörler neredeyse her şeyi görürler. Gördüklerini çeşitlere ayırabilirler, gördüklerini grafikleştirebilirler, gördüklerini aktarabilirler tekrar incelenebilir konuma getirebilirler. Dedektör neyi görmez, Dedektörler suyu, boşluğu, metalı, gümüşü, altını, tarihi eserleri vb birçok şeyi görebilirler. Dedektörler neyi görmez, “Tatile gideceğim altınlarımı metal bir kutunun içine koyup şeytanın bile aklına gelmeyecek bir yere koydum, tatilden geldim ve bir baktım altınlar yok”. Altını metal kutunun içine koyarak dedektörün onu görmemesini değil daha çok sinyal vererek yerini belirtirsiniz, daha önce söylediğim gibi her türlü mıknatıs tutan ve tutmayan metalı görürler ve onları tanırlar. Dedektör dediğimiz ;Yer altına gönderdiği sinyallerle değerli olarak nitelendirilen maddeleri dalgalar şeklinde sinyallerden geri bildirim alan cihazlara dedektör denir. Dedektörler genelde toprak altına elektromanyetik sinyaller iletir, bu sinyallerden gelen verileri kullanıcısına değer olarak gösterir. Genelde defineciler, yer altı araştırması yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Dedektör türlerine göre arama amaçları farklıdır. Kullanacağınız cihaz türleri arama isteğinize göre farklılık gösterir. Altın aramak isteyen bir kişi metal dedektörü kullanmalı iken, farklı elementler arayan kişiler başka türlerde cihazlar kullanır. Bazı dedektörler sadece metal olduğunu gösterirken, ayrışım özelliğine sahip olanlarıda vardır. (Örnek: Altın, Gümüş, Bronz madenlerini ayrı, ayrı gösterirler) Dedektör neyi görmez teorik olarak toprak altında parazitin veya manyetik akımın çok olduğu yerde metali göremeye bilir.

 2. dedekrtör neyi görmez define de acaba diye soruyorum kendime bazen ama yukarıdaki makalede de çok güzel anlatmışlar.

 3. Artık aradınız her şeyi bulabilir siniz teknoloji ilerledikçe yer altında ki suyu, boşluğu, metali, gümüşü, altını, tarihi eserleri vb birçok şeyi kolaylıkla görebilirler siniz.

 4. Günümüzde teknoloji ilerledi ve bu gelişme dedektör sektörü içinde geçerlidir. yüksek teknolojiye sahip dedektörler ile aradığınız herşeyi görebilirsiniz.

 5. alan tarama dedi ki:

  Günümüzün ilerleyen teknolojisi ile dedektörler de gelişti ve dedektörler aracılığıyla her şeyi bulabilir ve görebilirsiniz.

 6. alan tarama dedi ki:

  dedektör neyi görmez hangi değerli maden yada nesneye göre tanımlandığına bağlı.

 7. Dedektör neyi görmez : tavan arasına atılmış, bilmiyorum ama, aslında bilim forumuna uygun bir konu. Metal dedektörleri, bir kaç farklı prensiple çalışır.

 8. alan tarama dedi ki:

  Dedektör neyi görmez Eğer her iki osilatör aynı frekansta ise, sonuçta tek bir frekans oluşur. Bu da çok çok yüksektir, kolayca filtrelenir.

 9. dedektor cesitleri dedi ki:

  bazı fırsatçı firmalar dedektörlerini satarken o kadar abartıyorlar ki hal böyle olunca sonu hep hüsran ile bitiyor

 10. altin dedektor cesitleri dedi ki:

  doğru dedektör ve arama ile istenilen her şeyi görür bence

Bir cevap yazın