Blog

Dedektör güçlendirme

dedektor, dedektör, dedektör fiyatları, dedektor fiyatlari

Dedektör güçlendirme, Gerçekleştirilen detektör ile demir, nikel gibi ferromanyetik özellikte ki malzemeler yakın mesafe den algılanabiliyor. Tasarlanan detektör devresi BFO (beat frequency oscillator, vuru frekans osilatörü) türün de. Farklı çalışma şekillerine sahip metal detektörleri hakkında bilgiler. Bilim ve Teknik dergisinin 445. sayısının “nasıl çalışır” köşesinden incelenebilir.

Dedektör güçlendirme

, BFO türündeki metal detektörlerin de biri değişken, diğeri sabit frekanslı olmak üzere ikiosilatör bulunur. Bir birine yakın frekansta çalışan bu osilatörlerin ürettiği sinyaller bir karıştırıcı (mixer) yardımıyla karıştırılarak fark frekans oluşması sağlanır. Bu yöntem heterodin karıştırma olarak da adlandırılır. BFO türündeki metal detektörünün blok diyagramı görülüyor. Dedektör güçlendirme, Blok diyagramından görüldüğü gibi, değişken frekanslı osilatör devresinde bir arama bobini bulunmakta.

Arama bobini osilatörün bir parçası ve aynı zamanda detektörün metale duyarlı biri mi. Arama bobinine metal bir cisim yaklaştırıldığında osilatör frekansı bu durumdan hemen etkilenir. Sabit frekansta çalışan diğer osilatör ise ortam şartlarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanır.

Detektör

devresinin doğru şekilde çalışması için öncelikle 1. ve 2. osilatörün frekansını birbirine eşitlemek gerekir. Bu işlem, devrenin yapısına göre değişken bir kondansatör ve ya potansiyometre yardımıyla yapılır. Ayarlama işleminin ardından eşit frekanslı iki sinyal, fark frekans oluşturmak amacıyla karıştırıcı birimine uygulanır. Karıştırıcının yaptığı iş, girişlerine uygulanan f1ve f2 frekanslı iki sinyali çarpmaktan ibaret. Dedektör güçlendirme, Bu işlem sonucun da (f1+f2) ve (f1-f2) frekanslı sinyaller oluşur.

Toplam frekanslı sinyalin frekansı oldukça yüksek olduğundan bu sinyal bir alçak geçiren filtre kullanılarak süzülür. Böylece filtre devresinin çıkışında sadece fark frekanslı olan sinyal kalmıştır. Tahmin edileceği üzere iki osilatör aynı frekansa sahip iken, fark frekans sıfır olacağından ses yükselteci çıkışındaki hoparlör den bir ses duyulmaz. Fakat her hangi bir nedenle osilatörlerden birinin frekansı artar ve ya azalırsa, hoparlörden düşük frekanslı bir ses duyulur. Metal detektörünün devre şeması görülüyor. Devrenin en önemli elemanı CD4093 adlı CMOS entegre. İç yapısında 4 tane iki girişli VE-DE-ĞİL (NAND) kapısı bulunan bu entegre, Schmitt tetikleyici özelliğine de sahip. Devredeki sabit ve değişken Frekans ayarı yardımıyla yapılır.

Hassas ayarlama için çok turlu trimpot kullanmak daha uygun bir seçim olacaktır. Formülle hesaplanır. Formülden görüldüğü gibi osilatörün çalışma frekansı, bobinin indüktansına ve kondansatörlerin kapasite değerine bağlı. Define arama cihazı

yer altı radar

fiyatları özelliklerine göre değişiyor. Dedektör ikinci el olarakda vardır yeni çıkan

altın dedektör

lerde var. Bu şekilde son sistem cihazlar sayesinde cekim yaparsınız. Kullanımı da daha kolay define aramada bilgi ve tecrübe çok önemlidir. Dedektör güçlendirme Arama yapılacak yerlerin ve işaretleri iyi bilmek gerekir. İyi bir takım

altın dedektörü

de oldumu define bulunur.

Related Posts

7 thoughts on “Dedektör güçlendirme

 1. dedektör güçlendirme o kadar ilerledi ki teknoloji her şey yapılabiliyor

 2. Yüksek teknolojili dedektörler ile işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

 3. alan tarama dedi ki:

  derinliği fazla olması suya dayanıklı olması gibi özellikler dedektörleri güçlendirir

 4. alan tarama dedi ki:

  Dedektör güçlendirme, Gerçekleştirilen detektör ile demir, nikel gibi ferromanyetik özellikte ki malzemeler yakın mesafe den algılanabiliyor.

 5. Dedektör güçlendirme, Gerçekleştirilen detektör ile demir, nikel gibi ferromanyetik özellikte ki malzemeler yakın mesafe den algılanabiliyor.

 6. alan tarama dedi ki:

  Dedektör güçlendirme Arama yapılacak yerlerin ve işaretleri iyi bilmek gerekir.

 7. dedektor cesitleri dedi ki:

  dedektör ile arama yapılacak alan hakkında iyi bilgi edinilmeli öyle kulaktan dolma laflarla hareket edilmemeli

Bir cevap yazın